background
logotype

Pierwsze słowa

W 12 miesiącu życia pojawiają się dwie bardzo wyczekiwane przez rodziców umiejętności – dziecko zaczyna chodzić i mówić pierwsze słowa. Ważne jednak, by ten magiczny 12 miesiąc życia potraktować umownie – nie jako punkt, ale pewien przedział czasowy, co oznacza, że maluch może zacząć wymawiać pierwsze słowa między 9 a 18 miesiącem życia.

W rozwoju mowy za słowo uważa się dźwięki, które służą dziecku do określania konkretnych przedmiotów lub osób. Maluch używa takich słów, gdy rozumie, że istnieje jakiś związek między słowem a przedmiotem lub osobą. Pierwsze słowo: 

  • zawiera choć jedną samogłoskę podobną do tej, jaka występuje w tym prawdziwym słowie;
  • powinno się wyróżniać spośród ciągu gaworzonych sylab;
  • jest używane kilkakrotnie w odniesieniu do tej samej osoby lub przedmiotu;
  • nie musi być wymawiane zrozumiale.

W tym okresie dziecko stara się porozumiewać z otoczeniem. Intensywnemu gaworzeniu zwykle towarzyszy wiele gestów, a także umiejętności utrzymywania kontaktu wzrokowego z otoczeniem. Dziecko prowadzi z najbliższymi rozmowy, czyli gaworzy (ale przestaje, gdy inni mówią), przywołuje dorosłych, próbuje zwrócić na siebie uwagę głosem, odpowiada, gdy jest zawołane. Właściwie maluch robi to nieustannie, ponieważ trenuje wypowiedzenie tych pierwszych, tak oczekiwanych słów. Na początku jest ich niewiele – czasami tylko mama, innym razem trzy lub cztery słowa, w tym także pożegnanie pa, pa. Bardzo często słowa dziecka to onomatopeje, czyli wyrażenia dźwiękonaśladowcze, np. hau oznacza psa, bum oznacza samochód. To samo bum może wskazywać każdy pojazd, a hau równie dobrze zastępować określenie kota. Słów przybywa, ale wśród dzieci przebiega to w różnym tempie. U niektórych słownik wzbogaca się harmonijnie, gdy niemalże codziennie pojawia się nowe słowo, u innych lawinowo, gdy po dłuższym okresie pozornego braku rozwoju mowy pojawia się kilka nowych słów jednocześnie.

Uwaga! Jeśli do siódmego miesiąca życia dziecko nie gaworzy, konieczna jest konsultacja lekarska.

Copyright© 2022 Słyk Jolanta